Get Adobe Flash player
Promocja 3

TANIE OGRZEWANIE,

Pelety, Pelet, Pellet, Pellets

Małe jest piękne to przekorne stwierdzenie, lecz z całą pewnością powiedzieć można, że małe bywa bardzo praktyczne, szczególnie jeśli chcemy zautomatyzować technologię spalania stałych biopaliw. Wiek XIX to początki brykietów głównie z torfu i węgla. Z dużym opóźnieniem, bo dopiero na początku XX wieku technologia przeniesiona została do recyklingu trocin drzewnych. W Polsce zaczęła się opornie upowszechniać w latach 80 tych w momencie kiedy świat zachłysnął się całkiem czymś innym: miniaturową formą drzewnych granulek wyciskanych przez sitowe matryce. Zaczął się czas peletów drzewnych, wood pellets. Tym razem transfer technologii przyszedł nie ze strony przemysłu górniczego lecz paszowego a do Polski dotarł jedynie z 15 letnim opóźnieniem.

Z czego powstają pelety drzewne - wood pellets?

Odpowiedź jest prosta z trocin i to bez dodawania jakichkolwiek lepiszczy. Z założenia czyste drewno.  Do produkcji peletów drzewnych wykorzystuje się surowiec odpadowy z tartaków, stolarni, zakładów drzewnych. Najłatwiejsze jest wykorzystanie czystych, suchych, trocin. 

 

Od tego zaczyna zwykle większość zakładów. Jednak w miarę wzrostu  produkcji i konkurencji na rynku zmuszone są do rozdrabniania suchych odpadów drewna, suszenia mokrych trocin i rozdrobnionych odpadów. Coraz częściej dodatkowym źródłem surowca stają się zrębki leśne.

 

Surowiec wykorzystywany do produkcji peletów nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń chemicznych lub mineralnych. Takich np. jak piasek. To właśnie największa zmora peleciarzy. Sposób pozyskiwania drewna w lesie, ciągnięcie pni po ziemi, prowadzi do zabrudzenia kory. Jest w niej sporo piasku, a piasek zwiększa ilość popiołu w peletach, szlakuje popiół oraz powoduje zużywanie się części metalowych w podajnikach. Materiałem do produkcji peletów może być każdy rodzaj drewna, pod warunkiem starannego dobrania matryc granulacyjnych. Wbrew potocznym skojarzeniom nieznacznie bardziej kaloryczne są pelety z drewna iglasteg

 

Grupa kotłów z automatyczną modulacją mocy palnika opartą na technologii Fuzzy Logic 2 generacji - obniżająca ilość spalanego paliwa o ok. 20%, a także zmniejszająca zużycie  energii elektrycznej. 

Opis kotła

Automatycznie rozpalane kotły Pellets® 100 o mocy 16 kW, 24 kW oraz 32 kW wyznaczają nowe trendy w urządzeniach do spalania granulowanej biomasy w Polsce.

Kotły są przystosowane do spalania granulatu z trocin (pelet), a także po zdemontowaniu palnika: drewna, węgla, miału węglowego, zrębków i brykietu w odpowiednio dużej komorze zasypowej.

W przypadku spalania granulatów paliwo jest podawane ze zbiornika o bardzo dużej pojemności od 300 – 600 l (250 – 500 kg). Za pomocą podajnika ślimakowego i wsypywane do Palnika Platinum Bio. 

Zasyp tego zbiornika w zależności od zapotrzebowania na energię pozwoli na automatyczne działanie od 7 do 30 dni (1). W palniku Platinum Bio paliwo jest automatycznie przesuwane na palenisko i automatycznie rozpalane elementem grzejnym o mocy 120 W. Podczas pracy spalone paliwo jest wypychane do bardzo dużego popielnika który należy opróżniać nawet raz na 365 dni.

Rys.1.Pellets 100 32 kW

 • komora załadowcza - duża komora załadowcza wydłużająca czas spalania jednego załadunku paliwa
 • komora ceramiczna - podnosi temperaturę podczas procesu dopalania do temperatury powyżej 900°C i przy udziale powietrza wtórnego dopala niespalone gazy podwyższając sprawność urządzenia.
 • regulowany wlot powietrza do palenia w kotle bez udziału prądu (odpowiednio przygotowana instalacja w budynku) opcja
 • duży i wygodny w użyciu popielnik
 • podwójnie izolowane dno
 • specjalnie skonstruowany wymiennik stalowy kotła
 • wyczystka wymiennika
 • duży i wygodny otwór załadowczy umieszczony pod skosem, ułatwiający załadunek paliwa
 • bardzo dobra izolacja urządzenia
 • palnik Platinum Bio  - samoczyszczący, innowacyjny palnik zasypowy z modulacją Fuzzy Logic 2 generacji. NOWOŚĆ-palnik Platinum Bio v02-nowa wersja palnika - jeszcze cichsze i zużywające mniej energii elektrycznej  urządzenie przy bardzo małych wymiarach zewnętrznych (Pellets100 16 kW, Pellets100 24kW).
 • zbiornik:
  a) 305 l standardowy
  b) 485 l powiększony

Wymiennik kotła składa  się z  trzech części: komora załadowcza, komora ceramiczna z wewnętrznym rozdziałem powietrza na pierwotne i wtórne oraz trzecia część  wymiennikowa.

Druga i trzecia komora kotła decyduje o wysokiej sprawności. W komorze ceramicznej w temperaturze powyżej 900°C przy udziale powietrza pierwotnego i wtórnego zostają dopalone gazy, które oddają ciepło w trzeciej części wymiennika.

Druga część wymiennika jest podzielona na dwie części za pomocą dźwigni górno - dolnego spalania. Oznacza to, że w kotle można spalać dwusystemowo tzn. system dolnego spalania (drewno, miał, groszek węglowy) system górnego spalania paliwo niskiej kaloryczności.

Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym

Posiadasz kotłownię na olej opałowy ?
Płacisz coraz wyższe rachunki za ogrzewanie ?
Czy chcesz obniżyć te koszty ?
Przedstawiamy rozwiązania, które pomogą to zrealizować !!!

Aby zrealizować to rozwiązanie potrzebujesz:

1. palnik na pelet Platinum Bio
2. zbiornik paliwa
3. kocioł z palnikiem na olej opałowy z automatyką
4. miejsce na paliwo - pelet

Kilka wyjaśnień:

ad.1 Palnik na pelet Platinum Bio - urządzenie które jest zamiennikiem palnika na olej opałowy o zbliżonych wymiarach i parametrach (automatycznie się rozpala i gasi) - przy doborze należy pamiętać:

- aby uzyskać maksymalną sprawność palnika na pelety moc powinna być niższa niż moc kotła z palnikiem na olej opałowy o 20%
- przy maksymalnej mocy palnika peletowego w kotle na olej opałowy temperatura spalin na kominie nie może przekraczać 160°C

ad.2. Zbiornik paliwa - pojemnik na pelety, który znajduje się przy samym kotle (600x600x1400 [mm]) - przeważnie przy mocach palnika do 32kw o pojemności 200kg. Do większych mocy stosuje się zbiorniki o pojemności do kilku ton, które stoją w innych pomieszczeniach.

1000 litrów oleju opałowego = 2000 kg peletu = 3m3

ad.3 Aby wstawić palnik na pelet należy wymontować palnik na olej opałowy, powiększyć delikatnie otwór i zamontować palnik na pelety.
Aby nie wprowadzać nowych ustawień do automatyki systemu grzewczego należy automatykę kotła na olej opałowy podłączyć w odpowiednie miejsce do automatyki palnika na pelety

ad.4. zasypać pelet do zbiornika przy kotle i włączyć przycisk "start"

Jakiej obsługi potrzebuje palnik na pelet?

1. zasyp paliwa - tak się dobiera zbiorniki aby zasyp odbywał się co 7 - 30 dni - ok. 15 min
2. wybieranie popiołu - od 7 - 30 dni - w zależności od konstrukcji kotła olejowego - ok. 15min
3. czyszczenie wymiennika kotła olejowego co 30 dni - ok. 30min

Decydując się na modernizację kotłowni na olej opałowy znacznie obniżysz koszty, dokładne wyliczenia kalkulacyjne znajdziesz poniżej. Przekonaj się sam jak wiele możesz zyskać.

Cena z 2007 roku:  

3,00 zł/litr* oleju opałowego = 1kW - 0,30 zł 

650 zł/tona* peletu = 1kW  - 0,13 zł

Cena z 2012 roku:

4,3 zł/litr* oleju opałowego = 1kW - 0,40 zł 

850 zł/tona* peletu = 1kW  - 0,17 zł

Oszczędność:

Aby uzyskać 10 000 kWh energii cieplnej należy zużyć:

1000 litrów oleju = 2000 kg pelletu

2007 r. 3000 zł (olej) > 1300 zł (pelet)
2012 r. 4300 zł (olej) > 1700 zł (pelet).

Oszczędność wynosi ponad 50%

Kocioł Viessmann na olej opałowy po modernizacji z zamontowanym palnikiem na pelet Platinum Bio 32 kW 

Kocioł na olej opałowy Zaegel Held po modernizacji z zamontowanym palnikiem na pelet Platinum Bio 16 kW

Platinium Bio 1Urządzenie niemal bezobsługowe! Sterowanie pracą zostało maksymalnie uproszczone, aby zapewnić jak najwyższy komfort użytkowania.
Główną zaletą palnika jest jego prosta obsługa, polegająca na zasypaniu głównego zbiornika paliwem oraz wciśnięciu przycisku "START".

Liczby mówią same za siebie – ponad 10 000 palników peletowych znalazło już swoich użytkowników.


Sterowanie pracą zostało maksymalnie uproszczone, aby zapewnić jak najwyższy komfort użytkowania.

Palniki  peletowe  Platinum Bio nie są grzeczne, pomimo to zbierają dobre oceny.
Nasi inżynierowie dołożyli wszelkich starań, żeby ich parametry i osiągi były odpowiednie.
Proponujemy Państwu do wyboru natępujące modele z grupy Palników Platinum Bio 1:

 • PB16 o mocy 16 kW
 • PB24 o mocy 24 kW
 • PB32 o mocy 32 kW


Każdy palnik z grupy Platinum Bio może się poszczycić maksymalną sprawnością powyżej 96%.
Z myślą o ochronie środowiska i Państwa portfela stworzyliśmy funkcję Fuzzy Logic  2 generacji, która w precyzyjny sposób dopasowuje moc do zapotrzebowania cieplnego  budynku.
W połączeniu z precyzyjną,  automatyczną regulacją ilości powietrza za pomocą szerokopasmowej sondy lambda, zaoszczędziliśmy 40% zużywanego paliwa.

 • korpus palnika -   wykonany ze stali żaroodpornej,  która wytrzymuje temperaturę  do 1150°C.
 • płytka podłączeń elektrycznych
 • obudowa palnika
 • palenisko  z wielopunktowym nadmuchem  powietrza
 • sznur  uszczelniający

Zalety

• automatyczny start palnika
• automatyczna modulacja palnika Fuzzy Logic II generacji.
• kontrola płomienia za pomocą fotokomór
• niska bezwładność cieplną podczas startu i zatrzymania.
• niski pobór energii elektrycznej
• możliwość sterowania do 16 obwodów grzewczych (grzejniki i ogrzewanie podłogowe lub ciepła woda użytkowa)  -   opcja
kontrola temperatury pracy palnika –   zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie
• 3 fazy rozpalania paliwa eliminują wybuchy gazów podczas rozpalania
• funkcja AUTOSTART po zaniku napięcia –   zapamiętywanie ostatnich ustawień
• rozdział powietrza na pierwotne i wtórne – obniżyło emisję CO do poziomu emisji z palników gazowych i olejowych
• sprawność urządzenia > 94.5 %
• funkcja autoczyszczenia , automatycznie  usuwa osad z rusztu palnika – funkcja nie występuję w palnikach zsypowych grawitacyjnych

• owies  – konstrukcja palnika umożliwia spalanie owsa – opcja

• wkład ceramiczny - zmniejsza emisyjność i zwiększa sprawność - opcja 

NOWOŚĆ-palnik Platinum Bio v02-nowa wersja palnika - jeszcze cichsze i zużywające mniej energii elektrycznej urządzenie przy bardzo małych wymiarach zewnętrznych (16kW, 24kW) .

Plusy

Pierwszy w Polsce palnik zasypowy na pelet  z modulacją Fuzzy logic II generacji.

PARAMETR

PPB 16 kW

PPB 24 kW

PPB 32 kW

Zakres mocy grzewczej dla pelet [kW]

4.8 - 16

7.2 - 24

9.6 - 32

Emisyjność CO [ppm]

<200

<200

<200

Paliwo

pelet

pelet

pelet

Średnica paliwa [mm]

6 - 8

6 - 8

6 - 8

Napięcie zasilania [V]

230

230

230

Średni pobór prądu [W]

30

35

40

Stopień ochrony 

IP 40

IP 40

IP 40

Długość podajnika standard [m] 

1.6

1.6

1.6

Wymiary zbiornika standard
szerokość, głębokość, wysokość [mm] 

600x600x1300

600x600x1300

 600x600x1300

Pojemność zbiornika standard [L] 

 305

 305

 305

Długość podajnika (opcja) [m] 

 2.0;2.5; 3.0

 2.0;2.5; 3.0

 2.0;2.5; 3.0

Wymiary zbiornika nadstawka
szerokość, głębokość, wysokość [mm] 

 600x600x1800

 600x600x1800

 600x600x1800

Pojemność zbiornika nadstawka [L]

 485

 485

 485

 

 

 

Moc palnika (kW)

16

24

32

Powierzchnia grzewcza(m2)  

 50-200 

 100-300 

 150-400 

Powierzchnia podana jest przy wysokości pomieszczeń 2,5m

 

Moc palnika (kW)

16

24

32

Kubatura  grzewcza(m3)  

 125-500 

 250-750 

 375-1000 

 

 

Warunki zamówienia:

 • Po akceptacji propozycji zakupu kotła lub palnika, należy zgłosić telefonicznie swoją decyzję na z podany  niżej numer telefonu.
 • Następnym krokiem jest uzgodnienie terminu przyjazdu sewisanta, który na miejscu dokona oględzin kotłowni (zakup kotła) lub kotła do którego będzie wstawiony palnik. Zadaniem serwisanta jest: dobór kotła lub palnika do wielkości ogrzewanego obiektu, ocena kotła do którego będzie wstawiany palnik, zaproponowanie mocowania drzwiczek z palnikiem do korpusu kotła.
 • Po wizycie specjalisty,  zostanie ustalony sposób i termin dostawy kotła lub palnika. Należy być przygotowanym na wpłacenie 50 % zaliczki wartości kotła lub wartości palnika.  Poza dostawą urządzenia oferujemy  montaż, rozruch i instruktarz.
 • Po otrzymaniu zaliczki, następuje w uzgodnionym terminie - dostawa produktu, montaż, rozruch oraz instruktarz. Czynności te wykonuje serwisant z uprawnieniami producenta, co jest warunkiem otrzymania gwarancji.
 • Jest możliwość zamówienia jako opcja – serwisu  kotła lub palnika.  Obejmuje on m.innymi – czyszczenie kotła, konserwację, przeglądy  itp.
 • Oferujemy również stałą dostawę paliwa – pellet, w partiach sukcesywnie w miarę potrzeb, po zgłoszeniu telefonicznym.  Pellet  jest pakowany w workach polipropylenowych po 15 kg, paliwa.

 

Kontakt  w godz. 9,00 – 16,00 od poniedziałku do piątku:

Tel. kom.  602660593,

Kontakt

EkoDom

Adam Rukat

Popielarnia 18
07-300 Ostrów Maz.

tel. 602-660-593

e-mail: adam.rukat@wp.pl

 

Jesteśmy oficjalnym

SERWISEM

i DYSTRYBUTOREM

firmy Kostrzewa

Oferta na urządzenia grzewcze

Cennik i katalog produktów
w PDF

 

Filmy pokazowe

Animacja- modernizacja kotłów olejowych w oparciu o palniki KOSTRZEWA Platinum Bio.


 

Wymiana palnika z  oleju opałowego  na peletowy Platinum Bio 16kW dla powierzchni 180 m2- zmniejszone koszty ogrzewania o 69%


 

Wymiana palnika z oleju opałowego na  pelety w hali produkcyjnej o powierzchni 640 m2 - zmniejszone koszty ogrzewania o 69%


 

Wymiana palnika z oleju opałowego na  pelety w Holetu Las w Giżycku - zmniejszone koszty ogrzewania o 69% - kotłownia 200kW